8 Aralık 2019 Blog 0 comment

Akıllı Optik Okuma

Optik okuma, optik form üzerinde yer alan kodlamaların okunarak bilgisayar ortamına aktarılması işlemi olarak bilinmektedir. Günümüzde birçok üniversite, okul, dershane, etüt merkezi ya da çeşit devlet kurumlarında kullanılmakta olan optik okuma sistemi, optik okuyucu, optik form ve optik okuma programı ile desteklenmektedir. Son yıllarda akıllı cep telefonu ve internetin daha yaygın kullanılmasıyla beraber cep telefonlarında da kullanılmaya başlanan akıllı optik okuma, insanların ve özellikle de eğitimcilerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Uzun yıllardır bu alanda hizmet vermekte ola Çözüm Optik Okuyucu olarak firmamız akıllı optik okuma gibi bir sistemle de hizmet vermektedir. Akıllı optik okuma sistemi sayesinde herhangi bir cihaza, programa ya da kuruluma gerek olmaksızın yalnızca akıllı cep telefonları üzerinden optik formları okuyabilmek mümkündür. Kullanıcısına büyük ölçüde tasarruf sağlayan bu sistem, son dönemlerde oldukça sık kullanılır hale gelmiştir.

Akıllı Optik Okuma Nedir?

Okullarda, dershanelerde, üniversitelerde ve bunun gibi eğitim kurumlarında sıklıkla kullanılan optik okuma sistemi için yeni bir versiyon olarak geliştirilen akıllı optik okuma, akıllı cep telefonları üzerinden optik formların okunmasını sağlayan bir teknolojidir. Akıllı optik okuma sistemi sayesinde herhangi bir optik okuyucu, program ya da bağlantı ihtiyacı olmadan, yalnızca internet ve akıllı cep telefonu ile sınav sonuçlarını okuyabilmek mümkündür.

Çözüm Optik Okuyucu firmamızın da dahil olduğu bu en yeni teknoloji, sınav cevap optik formunun okunma süresini olabildiğince kısaltmakta ve eğitimcilere zaman tasarrufu sağlamaktadır. Üstelik öğrenciler açısından da faydalı olan bu sistem, öğrencinin kısa sürede notunu öğrenmesine yardımcı olabilmektedir.

Akıllı Optik Okuma Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Akıllı optik okuma bir tür program olduğu için, yalnızca firmamızla anlaşmalı olan kurumlar tarafından kullanılabilmektedir. Örneğin; okullar, dershaneler, yayın evleri ya da ÖSYM gibi merkezi sınav yapan kurumlar için özel olarak geliştirilen bu sistem, anlaşma sağlanan bu gibi kurumların öğrenci ve öğretmenleri tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Çözüm Optik Okuyucu firmamızın akıllı optik okuma hizmetleri hakkında detaylı bilgi alabilmek ve hizmetlerden faydalanabilmek için firmamızla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Akıllı Optik Okuma Nasıl Yapılır?

Akıllı optik okumanın nasıl yapıldığı hemen hemen herkes tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kullanımı oldukça kolay olan akıllı optik okuma, tercihe göre akıllı cep telefonu ya da bilgisayar üzerinden yapılabilmektedir.

Android ya da İOS işletim sistemli akıllı cihazlar üzerinden optik okuma yapabilmek için firmamız tarafından geliştirilen programa, telefonun kamerasına ve optik forma ihtiyaç duyulmaktadır. Program üzerinden telefonun kamerası kullanılarak optik form okutulmakta ve sınav sonuçlarına kısa yoldan ulaşılmaktadır.

7’den 70’e hemen hemen herkesin kolaylıkla kullanabileceği bu sistem, diğer optik okuyuculara kıyasla daha hızlı olduğundan önemli bir avantaj sağlayabilmektedir. Üstelik bu durum öğrenciler açısında da karlı olurken, bu sayede sınav notunu erkenden öğrenen öğrenciler hangi konularda eksikler olduğunu ve nelere çalışması gerektiğini öğrenerek çalışabilmektedir.

Öte yandan bilgisayar aracılığı ile de gerçekleştirilebilen akıllı optik okuma, yine firmamızın geliştirmiş olduğu bu program üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için karekod ya da optik okuyucunun bilgisayar kamerasına okutulması ya da manuel olarak karekodda yer alan rakamların girilmesi gerekmektedir. Bu sayede yalnızca birkaç saniye içerisinde verilere ulaşabilmek mümkün olacaktır.

Çözüm Optik Okuyucu firmamız, kuruluğu 2004 yılından bu yana eğitim kurumları ve çeşitli devlet kurumları için ayrıcalıklı bir hizmet sunmaktadır. bünyesindeki birbirinden kaliteli ürün ve hizmetler ile şimdiye dek binlerce referans edinmiş olan Çözüm Optik Okuyucu, her geçen gün kendisini biraz daha geliştiren hizmet vermeye ve sektörde öncülük etmeye devam etmektedir.