8 Aralık 2019 Blog 0 comment

Optik Form Okuyucu

Optik okuma teknolojisi, başta eğitim sektörü olmak üzere birçok alanda kullanılmakta olan bir teknolojidir. Özellikle öğrencilerin girmiş olduğu sınavlarda, sınav sonuçlarının kısa sürede ve kolay yoldan belirlenmesini sağlayan bu sistemde, optik form, optik form okuma programı ve optik form okuyucu gibi çeşitli materyaller kullanılmaktadır.

Uzun yıllardır bu alanda hizmet vermekte olan Çözüm Optik Okuyucu firmamız, bünyesinde birbirinden kaliteli ve donanımlı optik form okuyucu cihazları ile dikkat çeken firmalardan biridir. Genellikle skanner ya da tarayıcı gibi isimlerle de anılan bu cihazlar, okullarda, dershanelerde, üniversitelerde yanda kamu kurumlarının sınavlarında, öğrencilerin cevap kağıdını, diğer bir değişle optik formunu kolaylıkla ve olabildiğince hızlı bir şekilde okunmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Firmamız bünyesinde de pek çok farklı optik okuyucu çeşidine rastlayabilmek mümkün olurken, her birinin optik form okuma hızı değişiklik gösterebilmektedir.

Optik Form Okuyucu Nedir?

Optik form okuyucu, sınavlarda cevapların kodlanması için kullanılan optik formları okumaya yarayan bir cihazdır. Bir çeşit tarayıcı olarak da ifade edilebilen optik okuyucu, tasarımı bakımından da bir tarayıcıya ya da fotokopi makinesine benzetilebilmektedir.

Optik form okuyucu sayesinde günümüzde birçok eğitim kurumu gerçekleştirmiş olduğu sınavların sonucuna kısa sürede erişebilmekte ve verileri daha kolay bir şekilde bilgisayar ortamına aktarabilmektedir. Dolayısıyla bu gibi alanlarda ciddi bir ihtiyaç haline gelen bu cihaz, firmamız tarafından da geliştirilip üretilerek alıcılarına sunulmaktadır.

Optik Form Okuyucu Çeşitleri Nelerdir?

Optik form okuyucu çeşitleri genellikle cihazın markasına bağlı olarak değişmektedir. Çözüm Optik Okuyucu firmamız bünyesinde de çeşitli okuyucu modelleri bulabilmek mümkün olurken, genellikle Sekonic marka okuyuculara rastlanmaktadır.

Sekonic SR – 55D Optik Okuyucu, SR – 1800 EXOptik Okuyucu, SR – 3500 Okuyucu, SR – 6000 Okuyucu, SR – 6500 Okuyucu, SR – 3500 Hybrid Optik Okuyucu ve SR – 11000 Optik Okuyucu, Çözüm Optik Okuyucu firmamız tarafından alıcılarına sunulan türler arasında yer almaktadır. Her bir optik okuyucu 2 yıl garantili olarak alıcılarına sunulurken, aynı zamanda firmamız tarafından 10 yıl boyunca parça bulundurma garantisi de sunulabilmektedir.

Öte yandan firmamız bünyesindeki optik okuyucu modellerinin her biri bütün sınav değerlendirme programlarına yüzde 100 uyum sağlarken, standartlara uygun her türlü optik formu da kısa sürede okuyabilmektedir. Bu sayede optik form kullanılarak gerçekleştirilen tüm sınavların okunmasında zaman tasarrufu da sağlanabilmektedir.

Optik Form Okuyucu Özellikleri Nelerdir?

Optik form okuyucu özellikleri de yine okuyucunun modeline göre değişiklik göstermektedir. Çözüm Optik Okuyucu firmamızın sunmuş olduğu okuyuculardan bazılarında özellikler şu şekildedir:

Sekonic SR – 55D; tek seferde 30 adet optik formu alabilen bir modeldir. Bir saatte en fazla bin optik form okuyabilen bu cihaz, 90-130 gram ağırlığındaki formları okuyabilmektedir.

Sekonic SR – 1800 EX; tepsisine tek seferde 100 kağıt alma kapasitesine sahip olan bu cihaz, saatte maksimum bin 800 adet optik form okuyabilmektedir. Yanında optik form okuma programı ile gönderilmekte ve otomatik hassasiyet ayarı ile dikkat çekmektedir.

Sekonic SR – 6000; en kaliteli optik okuyucu modellerinden biridir. Saatte 6 bin kağıt okuyabilen bu tarayıcı, tepsisine tek seferde 500 kağıt almaktadır.

Sekonic SR – 6500 Hybrid; optik okuyucular arasında sıklıkla tercih edilen modellerdendir. Yanında optik form okuma programı ile gönderilen bu cihaz, saatte 5 bin 100 optik form okuma hızı ile çalışmaktadır. Ayrıca yansımalı okuma kafası kullanılmaktadır.

Sekonic SR – 1100; en yüksek kapasiteye sahip olan cihaz olarak gösterilebilmektedir. Saatte 11 bin optik form okuyabilen bu cihaz, tepsisine ilk seferde 500 form sığdırabilmektedir. Üstelik referans ile otomatik hassas kağıt ayarı bulunan bu cihaz, mürekkep okuma, barkod okuma ve çift yüzü okuma için ikinci kafası gibi opsiyonelliği ile dikkat çekmektedir.